K10KAC-P05LFG0-2000
Manufacturer
Mfr. Part #
K10KAC-P05LFG0-2000
EBEE Part #
11166340-K10KAC-P05LFG0-2000-EB
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetODU K10KAC-P05LFG0-2000
SeriesODU MINI-SNAP® K
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert0
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypePush-Pull
OrientationA
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome over Nickel
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell
Insert MaterialPolyetheretherketone (PEEK)
Base Product NumberK10KAC-P
MfrODU
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
ApplicationsIndustrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, PlatingBrass, Chrome over Nickel
Cable Opening0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup