JCB50DYHT
Manufacturer
Mfr. Part #
JCB50DYHT
EBEE Part #
11785508-JCB50DYHT-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge
DatasheetSullins JCB50DYHT
Series-
PackagingTube
Part StatusActive
Number of Positions100
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberJCB50
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
TerminationSolder, Staggered
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorBlack
Number of Rows2
GenderFemale
Material - InsulationPolyamide (PA9T), Nylon 9T
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
Number of Positions/Bay/Row50
Read OutDual
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black