JBXEC2G18FCSDS
Manufacturer
Mfr. Part #
JBXEC2G18FCSDS
EBEE Part #
11152302-JBXEC2G18FCSDS-EB
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton JBXEC2G18FCSDS
SeriesJBX
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert2
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Front or Rear Side Nut
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome over Nickel
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Insert MaterialPolyetheretherketone (PEEK)
Base Product NumberJBXEC2G
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact Material-
ApplicationsIndustrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications
Current Rating (Amps)5.5A
TerminationCrimp
ColorSilver
Voltage Rating660V
Contact Finish Thickness - Mating19.7µin (0.50µm)
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp