JBC50HETI
Manufacturer
Mfr. Part #
JBC50HETI
EBEE Part #
8532521-JBC50HETI-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
50 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)