JBC49HEYH
Manufacturer
Mfr. Part #
JBC49HEYH
EBEE Part #
8501724-JBC49HEYH-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 49POS 0.100
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
49 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)