JBC31HEYI
Manufacturer
Mfr. Part #
JBC31HEYI
EBEE Part #
8419962-JBC31HEYI-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 31POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions31
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberJBC31
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
31 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)