JBC30HEYN
Manufacturer
Mfr. Part #
JBC30HEYN
EBEE Part #
11735566-JBC30HEYN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions30
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberJBC30
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
30 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)