JBC12HEYN
Manufacturer
Mfr. Part #
JBC12HEYN
EBEE Part #
8667387-JBC12HEYN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions12
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Features-
Base Product NumberJBC12
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
12 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)