JBB50DYRQ
Manufacturer
Mfr. Part #
JBB50DYRQ
EBEE Part #
8530290-JBB50DYRQ-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge
DatasheetSullins JBB50DYRQ
Series-
PackagingTube
Part StatusActive
Number of Positions100
Contact TypeCantilever
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
FeaturesCard Extender
Base Product NumberJBB50
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
TerminationSolder
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorBlack
Number of Rows2
GenderFemale
Material - InsulationPolyamide (PA9T), Nylon 9T
Flange FeatureStraddle Mount Opening, Unthreaded, 0.078" (1.98mm)
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
Number of Positions/Bay/Row50
Read OutDual
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black