Infineon Technologies TD320N18SOF
Manufacturer
Mfr. Part #
TD320N18SOF
EBEE Part #
E83614290
Description
150mA 150mA 1.8kV 1 Unidirectional Thyristor and 1 Diode Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,SCRs - Modules
DatasheetInfineon TD320N18SOF
RoHS
Operating Temperature-40℃~+130℃
Holding Current (Ih)150mA
SCR Type1 Unidirectional Thyristor and 1 Diode
Gate Trigger Current(Igt)150mA
RMS On-State Current(It (rms))520A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)1.8kV
Peak non-repetitive surge current (Itsm@f)9.5kA@50Hz
Gate Trigger Voltage (Vgt)2V