Infineon Technologies TD320N16SOF
Manufacturer
Mfr. Part #
TD320N16SOF
EBEE Part #
E83614750
Package
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
150mA 150mA 1.6kV 1 Unidirectional Thyristor and 1 Diode Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,SCRs - Modules
DatasheetInfineon TD320N16SOF
RoHS
Operating Temperature-
Holding Current (Ih)150mA
SCR Type1 Unidirectional Thyristor and 1 Diode
Gate Trigger Current(Igt)150mA
RMS On-State Current(It (rms))520A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)1.6kV
Peak non-repetitive surge current (Itsm@f)-
Gate Trigger Voltage (Vgt)2V