HW11B0000000G
Manufacturer
Mfr. Part #
HW11B0000000G
EBEE Part #
10001796-HW11B0000000G-EB
Customer #
EDA Models
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 2.5MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesHW
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberHW11
Contact MaterialPhosphor Bronze
Pitch0.098" (2.50mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height0.465" (11.80mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG20-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL150 V
Current - UL4 A
Positions Per Level11
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw-
Wire Strip Length7-8mm
Contact Tail Length-
Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.098" (2.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)