HUM-868-PRO
Manufacturer
Mfr. Part #
HUM-868-PRO
EBEE Part #
12351494-HUM-868-PRO-EB
Customer #
EDA Models
Description
RF TXRX MOD ISM<1GHZ CAST SMD
Select All
CategoryRF and Wireless ,RF Transceiver Modules and Modems
SeriesHumPRO®
PackagingTray
Part StatusActive
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Base Product NumberHUM-868
MfrTE Connectivity Linx
Package / Case32-SMD Module
Frequency868MHz
Voltage - Supply2V ~ 3.6V
RF Family/StandardGeneral ISM < 1GHz
Antenna TypeAntenna Not Included, Castellation
Sensitivity-100dBm
Power - Output9.5dBm
Current - Receiving23.5mA
Memory Size-
ProtocolProprietary
ModulationFHSS, FSK, MSK
Serial InterfacesUART
Current - Transmitting22mA ~ 40.5mA
DigiKey ProgrammableNot Verified
Data Rate115.2kbps
Utilized IC / Part-
Description
General ISM < 1GHz Proprietary Transceiver Module 868MHz Antenna Not Included, Castellation Surface Mount