HCC49HETH
Manufacturer
Mfr. Part #
HCC49HETH
EBEE Part #
8418611-HCC49HETH-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 49POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions49
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberHCC49
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
49 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)