HCC44HEYN
Manufacturer
Mfr. Part #
HCC44HEYN
EBEE Part #
11721817-HCC44HEYN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions44
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberHCC44
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
44 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)