HCC30HEYS
Manufacturer
Mfr. Part #
HCC30HEYS
EBEE Part #
8705294-HCC30HEYS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions30
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberHCC30
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
30 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)