HCC15HETH
Manufacturer
Mfr. Part #
HCC15HETH
EBEE Part #
8456158-HCC15HETH-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 15POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions15
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberHCC15
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
15 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)