HCC10HEYN
Manufacturer
Mfr. Part #
HCC10HEYN
EBEE Part #
8758926-HCC10HEYN-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge
Series-
PackagingTray
Part StatusActive
Number of Positions10
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberHCC10
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Number of Rows1
GenderFemale
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypeNon Specified - Dual Edge
Number of Positions/Bay/Row-
Read OutSingle
Description
10 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)