HBC40HEYS
Manufacturer
Mfr. Part #
HBC40HEYS
EBEE Part #
8739714-HBC40HEYS-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
40 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)