HBC1694A
Manufacturer
Mfr. Part #
HBC1694A
EBEE Part #
9341889-HBC1694A-EB
Description
CONN HDBNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
DatasheetWinchester Interconnect HBC1694A
SeriesShadow™
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pin
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeBayonet Lock
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Housing ColorBlack
Ingress ProtectionWeatherproof
Features-
Base Product NumberHBC1694
Includes3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule
MfrWinchester Interconnect
Cable GroupBelden 1694A
Contact TerminationCrimp
Impedance75 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating500 V
Connector StyleBNC, HD
Body MaterialBrass
Body FinishBlack Nickel
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Frequency - Max1 GHz
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Insertion Loss0.2dB
Shield TerminationCrimp
Number of Ports1
Description
BNC, HD Connector Plug, Male Pin 75 Ohms Free Hanging (In-Line) Crimp