GTC19SABN-M30
Manufacturer
Mfr. Part #
GTC19SABN-M30
EBEE Part #
7742932-GTC19SABN-M30-EB
Description
CONN HEADER SMD 19POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSullins GTC19SABN-M30
Series-
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Number of Positions19
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberGTC19
MfrSullins Connector Solutions
Contact Finish - MatingTin-Lead
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows1
Voltage Rating600VDC
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating100.0µin (2.54µm)
Contact Finish - PostTin-Lead
Insulation MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post100.0µin (2.54µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount 19 position 0.100" (2.54mm)