GeneSiC Semiconductor MBR400150CTR
Manufacturer
Mfr. Part #
MBR400150CTR
EBEE Part #
E85668704
Description
150V 1 pair common anode 880mV@200A 200A Schottky Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Diode Arrays
DatasheetGeneSiC Semiconductor MBR400150CTR
RoHS
Reverse Leakage Current (Ir)3mA@150V
Reverse Voltage (Vr)150V
Diode Configuration1 pair common anode
Forward Voltage (Vf@If)880mV@200A
Rectified Current200A