| Mfr. Part # | GEC19SGSN-M89 |
| EBEE Part # | 7749616-GEC19SGSN-M89-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER SMD R/A 19POS 2.54MM |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular | |
| Datasheet | Sullins GEC19SGSN-M89 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Header, Breakaway | |
| Number of Positions | 19 | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Fastening Type | Push-Pull | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Features | - | |
| Contact Shape | Square | |
| Base Product Number | GEC19S | |
| Mfr | Sullins Connector Solutions | |
| Contact Finish - Mating | Tin | |
| Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | 3A | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board or Cable | |
| Number of Rows | 1 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | - | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) | |
| Contact Length - Post | - | |
| Overall Contact Length | - | |
| Insulation Height | 0.140" (3.56mm) | |