| Mfr. Part # | GEC19DRYH-S93 |
| EBEE Part # | 11883133-GEC19DRYH-S93-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.100 |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Card Edge Connectors ,Common Card Edge | |
| Datasheet | Sullins GEC19DRYH-S93 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Number of Positions | 38 | |
| Contact Type | Full Bellows | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Features | - | |
| Base Product Number | GEC19 | |
| Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Finish Thickness | 100.0µin (2.54µm) | |
| Termination | Solder | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Color | Black | |
| Number of Rows | 2 | |
| Gender | Female | |
| Material - Insulation | Polyamide (PA9T), Nylon 9T | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |