GCB50DYRN
Manufacturer
Mfr. Part #
GCB50DYRN
EBEE Part #
8419983-GCB50DYRN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
DatasheetSullins GCB50DYRN
Number of Positions100
Contact TypeCantilever
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
FeaturesCard Extender
TerminationSolder
Pitch0.050" (1.27mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black