GCB50DYHT
Manufacturer
Mfr. Part #
GCB50DYHT
EBEE Part #
8423388-GCB50DYHT-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
DatasheetSullins GCB50DYHT
Number of Positions100
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
TerminationSolder, Staggered
Pitch0.050" (1.27mm)
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black