GBB50DHRT
Manufacturer
Mfr. Part #
GBB50DHRT
EBEE Part #
8512860-GBB50DHRT-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
DatasheetSullins GBB50DHRT
Contact TypeHairpin Bellows
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
FeaturesCard Extender
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
TerminationSolder
Pitch0.050" (1.27mm)
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black