GBB50DHFR
Manufacturer
Mfr. Part #
GBB50DHFR
EBEE Part #
8496344-GBB50DHFR-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
DatasheetSullins GBB50DHFR
Contact TypeHairpin Bellows
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
FeaturesBoard Lock
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
TerminationSolder
Pitch0.050" (1.27mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black