FXPT09200E
Manufacturer
Mfr. Part #
FXPT09200E
EBEE Part #
9985535-FXPT09200E-EB
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetAmphenol PCD FXPT09200E
SeriesFXP FlexiPlug®
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Base Product NumberFXPT092
Contact MaterialCopper Alloy
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorBlack
Housing MaterialPolyphenylene Oxide (PPO)
Termination StyleScrew with Captive Plate
Insulation Height0.690" (17.53mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels2
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL15 A
Positions Per Level4, 5
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw1.13 Nm (10.0 Lb-In)
Wire Strip Length7.87mm
Contact Tail Length-
Description
9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)