FVDDF2-375A
Manufacturer
Mfr. Part #
FVDDF2-375A
EBEE Part #
10860544-FVDDF2-375A-EB
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.375
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals
DatasheetJST Sales America Inc. FVDDF2-375A
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Mounting Type-
Features-
Base Product NumberFVDDF2-3
Contact Material-
Wire Gauge16 AWG
Contact Finish-
Termination-
Color-
Gender-
Length - Overall0.992" (25.20mm)
Terminal TypeStandard
Insulation-
Tab Thickness0.042" (1.07mm)
Tab Width0.375" (9.53mm)
Tab Length0.472" (12.00mm)
Description
0.375" (9.53mm) Quick Connect 16 AWG Connector