| Mfr. Part # | FMSW8006 |
| EBEE Part # | 12340141-FMSW8006-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | PIN DIODE SWITCH SMA SPDT 3GHZ |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Switches | |
| Datasheet | Fairview Microwave FMSW8006 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bag | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Features | - | |
| Impedance | 50Ohm | |
| Insertion Loss | 0.9dB | |
| Circuit | SPDT | |
| Package / Case | - | |
| Supplier Device Package | - | |
| Frequency Range | 800MHz ~ 3GHz | |
| P1dB | - | |
| RF Type | Radar | |
| Voltage - Supply | 15V | |
| Test Frequency | 3GHz | |