| Mfr. Part # | FMIR1001 |
| EBEE Part # | 12306147-FMIR1001-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | ISOLATOR TYPE N JACK 1GHZ-2GHZ 1 |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Circulators and Isolators | |
| Datasheet | Fairview Microwave FMIR1001 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bag | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | TYPE-N FEMALE | |
| Type | Isolator | |
| Insertion Loss | 0.6dB (Max) | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Frequency | 1 GHz ~ 2 GHz | |
| VSWR | 1.35 | |
| Isolation | 18dB (Min) | |
| Power - Average Forward | 100 W |