FMCA2961-60
Manufacturer
Mfr. Part #
FMCA2961-60
EBEE Part #
8332012-FMCA2961-60-EB
Customer #
EDA Models
Description
COAX CBL 2.92MM TO 2.92MM 5'
Select All
CategoryCables, Wires ,Coaxial Cables (RF)
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Features-
1st Connector2.92mm Plug
2nd Connector2.92mm Jack
Length60.0" (1.5m) 5.0'
Color-
Style2.92mm to 2.92mm
Cable TypeHand Formable .047
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderFemale
2nd Connector Mounting TypePanel Mount
2nd Connector Mounting FeatureFlange
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max40 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial 2.92mm to 2.92mm Hand Formable .047 60.0" (1.5m) 5.0'