FMCA2263-12
Manufacturer
Mfr. Part #
FMCA2263-12
EBEE Part #
11688167-FMCA2263-12-EB
Description
COAX CBL NEX TO NEX 12"
Part StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorNEX10 Jack
2nd ConnectorNEX10 Plug
Length12.00" (304.80mm)
ColorBlack
StyleNEX to NEX
Cable Type0.250" Flexible Cable
1st Contact GenderFemale
1st Connector Mounting TypePanel Mount
1st Connector Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
2nd Contact GenderMale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max6 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial NEX to NEX 0.250" Flexible Cable 12.00" (304.80mm)