FMCA1925-12
Manufacturer
Mfr. Part #
FMCA1925-12
EBEE Part #
11687628-FMCA1925-12-EB
Description
COAX CBL N-TYPE TO NEX 12"
Part StatusActive
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorN-Type Jack
2nd ConnectorNEX10 Plug
Length12.00" (304.80mm)
ColorBlue
StyleN-Type to NEX
Cable TypeSPP-250LLPL
1st Contact GenderFemale
1st Connector Mounting TypePanel Mount
1st Connector Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
2nd Contact GenderMale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max5.8 GHz