FMCA1901-36
Manufacturer
Mfr. Part #
FMCA1901-36
EBEE Part #
8324972-FMCA1901-36-EB
Description
COAX CBL 4.3/10 TO 7/16 DIN 36"
Part StatusActive
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Ingress Protection-
Features-
1st Connector4.3/10 Plug, Right Angle
2nd Connector7/16 Jack
Length36.00" (914.40mm)
ColorBlue
Style4.3/10 to 7/16 DIN
Cable TypeSPP-250LLPL
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderFemale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max5.8 GHz