FMCA1024-18
Manufacturer
Mfr. Part #
FMCA1024-18
EBEE Part #
8306802-FMCA1024-18-EB
Customer #
EDA Models
Description
COAX CBL SMA TO UMCX 18"
Select All
CategoryCables, Wires ,Coaxial Cables (RF)
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorSMA Plug
2nd ConnectorUMCX Plug
Length18.00" (457.20mm)
ColorBlack
StyleSMA to UMCX
Cable Type1.13mm OD Coaxial Cable
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderMale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max6 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial SMA to UMCX 1.13mm OD Coaxial Cable 18.00" (457.20mm)