FMC0808058-24
Manufacturer
Mfr. Part #
FMC0808058-24
EBEE Part #
8303038-FMC0808058-24-EB
Customer #
EDA Models
Description
COAX CBL BNC TO BNC 24"
Select All
CategoryCables, Wires ,Coaxial Cables (RF)
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorBNC Plug
2nd ConnectorBNC Plug
Length24.00" (609.60mm)
ColorBlack
StyleBNC to BNC
Cable TypeRG-58
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderMale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max4 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-58 24.00" (609.60mm)