FMC00883-24
Manufacturer
Mfr. Part #
FMC00883-24
EBEE Part #
8325441-FMC00883-24-EB
Customer #
EDA Models
Description
COAX CBL N-TYPE TO TNC 24"
Select All
CategoryCables, Wires ,Coaxial Cables (RF)
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorN-Type Plug, Right Angle
2nd ConnectorTNC Plug
Length24.00" (609.60mm)
ColorTan
StyleN-Type to TNC
Cable TypeRG-142
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderMale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max1 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to TNC RG-142 24.00" (609.60mm)