FMC00544-36
Manufacturer
Mfr. Part #
FMC00544-36
EBEE Part #
8325068-FMC00544-36-EB
Description
COAX CBL BNC TO MCX 36"
Part StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorBNC Plug
2nd ConnectorMCX Plug
Length36.00" (914.40mm)
ColorBlack
StyleBNC to MCX
Cable TypeRG-174
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderMale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max1 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial BNC to MCX RG-174 36.00" (914.40mm)