FMC00516-36
Manufacturer
Mfr. Part #
FMC00516-36
EBEE Part #
8308052-FMC00516-36-EB
Description
COAX CBL BNC TO N-TYPE 36"
Part StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorBNC Plug
2nd ConnectorN-Type Jack
Length36.00" (914.40mm)
ColorBlack
StyleBNC to N-Type
Cable TypeRG-58C
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderFemale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max4 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial BNC to N-Type RG-58C 36.00" (914.40mm)