FMC00097-36
Manufacturer
Mfr. Part #
FMC00097-36
EBEE Part #
8308002-FMC00097-36-EB
Customer #
EDA Models
Description
COAX CBL BNC TO SMA 36"
Select All
CategoryCables, Wires ,Coaxial Cables (RF)
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Ingress Protection-
Features-
1st ConnectorBNC Plug
2nd ConnectorSMA Plug
Length36.00" (914.40mm)
ColorBlack
StyleBNC to SMA
Cable TypeRG-58C
1st Contact GenderMale
1st Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature-
2nd Contact GenderMale
2nd Connector Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature-
Cable Impedance50 Ohms
Connector Impedance50 Ohms
Overall Impedance50 Ohms
Frequency - Max4 GHz
Description
Cable Assembly Coaxial BNC to SMA RG-58C 36.00" (914.40mm)