| Mfr. Part # | FMANED1005 |
| EBEE Part # | 12292028-FMANED1005-EB |
| EDA Models | |
| Description | ANTENNA TYPE N JACK 380 MHZ-470 |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | Fairview Microwave FMANED1005 | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Cable - 305mm, Cable - 1.524m, Cable - 3.048m, Cable - 7.62m | |
| Applications | General Purpose | |
| Termination | N Type Female | |
| Height (Max) | 39.600" (100.85cm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 380MHz ~ 470MHz | |
| Gain | 4.6dBi | |
| RF Family/Standard | General ISM | |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 425MHz | |
| VSWR | 1.5 | |
| Power - Max | 100 W |