| Mfr. Part # | FMANED1001 |
| EBEE Part # | 12292068-FMANED1001-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | ANTENNA TYPE N JACK 138 MHZ-174 |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless ,RF Antennas | |
| Datasheet | Fairview Microwave FMANED1001 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bag | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Connector Mount | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Cable - 305mm, Cable - 1.524m, Cable - 3.048m, Cable - 7.62m | |
| Applications | General Purpose | |
| Termination | N Type Female | |
| Height (Max) | 55.400" (140.72cm) | |
| Return Loss | - | |
| Frequency Range | 138MHz ~ 174MHz | |
| Gain | 4.6dBi | |
| RF Family/Standard | General ISM | |
| Frequency Group | VHF (f < 300MHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 156MHz | |
| Antenna Type | Module | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 1.5 | |
| Power - Max | 100 W |