FL396B1V010
Manufacturer
Mfr. Part #
FL396B1V010
EBEE Part #
7688567-FL396B1V010-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER VERT 10POS 3.96MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeFriction Lock
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberFL396B1
MfrOn Shore Technology Inc.
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)7A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating600V
Pitch - Mating0.156" (3.96mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 1 Wall
Contact Length - Mating0.450" (11.43mm)
Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length0.701" (17.80mm)
Insulation Height0.425" (10.80mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Insulation ColorNatural
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.156" (3.96mm)