FFC2B35-33-T
Manufacturer
Mfr. Part #
FFC2B35-33-T
EBEE Part #
9769726-FFC2B35-33-T-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN FFC BOTTOM 33POS 0.5MM R/A
Select All
SeriesFFC2B35
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Number of Positions33
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorNatural
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesSolder Retention
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mating Cycles30
Current Rating (Amps)0.4A
TerminationSolder
Pitch0.020" (0.50mm)
Flat Flex TypeFFC, FPC
FFC, FCB Thickness0.30mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Cable End TypeStraight, Tapered
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator ColorBlack
Description
33 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle