FFC2A33-17-T-R
Manufacturer
Mfr. Part #
FFC2A33-17-T-R
EBEE Part #
9768898-FFC2A33-17-T-R-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN FFC VERT 17POS 0.5MM SMD
Select All
SeriesFFC2A33
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Number of Positions17
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Housing ColorNatural
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesPick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mating Cycles20
Current Rating (Amps)0.2A
TerminationSolder
Pitch0.020" (0.50mm)
Flat Flex TypeFFC, FPC
FFC, FCB Thickness0.30mm
Locking FeatureSlide Lock
Voltage Rating30V
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Connector/Contact TypeContacts, Vertical - 1 Sided
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Cable End TypeTapered
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Actuator ColorBrown
Description
17 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount