FF02S55SV1
Manufacturer
Mfr. Part #
FF02S55SV1
EBEE Part #
9764229-FF02S55SV1-EB
Description
CONN FPC BOTTOM 55POS 0.3MM R/A
Select All
DatasheetJAE Electronics FF02S55SV1
SeriesFF02S
PackagingTray
Part StatusActive
Number of Positions55
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorWhite
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Base Product NumberFF02S55S
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.94µin (0.10µm)
Mating Cycles-
Current Rating (Amps)0.35A per Contact
TerminationSolder
Pitch0.012" (0.30mm)
Flat Flex TypeFPC
FFC, FCB Thickness0.12mm
Locking FeatureFlip Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Height Above Board0.035" (0.88mm)
Cable End TypeStraight
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Actuator ColorBlack
Description
55 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle