FCC17C37PA200
Manufacturer
Mfr. Part #
FCC17C37PA200
EBEE Part #
9656013-FCC17C37PA200-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) FCC17C37PA200
SeriesFCC17
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Base Product NumberFCC17C37
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.318" (8.08mm)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector