FCC17B25PM690
Manufacturer
Mfr. Part #
FCC17B25PM690
EBEE Part #
9655700-FCC17B25PM690-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) FCC17B25PM690
SeriesFCC17
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesFilter, Grounding Indents
Base Product NumberFCC17B25
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureCable Side (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector